Przewodnik po produkcji aluminium: proces, koszt i prototypowanie CNC

Aug 07, 2026

Zostaw wiadomość

Wybór prawidłowegoproces produkcji aluminiumwymaga zrównoważenia wielkości produkcji, tolerancji wymiarowej i obciążenia mechanicznego. Dlaprodukcja aluminium na małą skalę(1 do 500 jednostek),prototypowa obróbka CNCużywającAl6061-T6LubAl7075-T6oferuje najniższy czas realizacji (od 3 do 7 dni) i najwęższą tolerancję (± 0,01 mm) bez konieczności inwestycji z góry w oprzyrządowanie.

 

Podczas skalowania do średniej-wielkości (500 do 5000 jednostek) finansowy punkt zwrotny pomiędzy wieloma-osiamiProdukcja aluminium CNCi miękkie-narzędzieodlew ciśnieniowy aluminiumzależy od ilości złomu z obróbki wtórnej (zwykle 4% do 8% w przypadku odlewów) i godzin inżynieryjnych przeprojektowania kąta pochylenia. Wypaczenia termiczne w cienkich-ścianachprototyp wykonany z aluminiumelementy można wyeliminować poprzez zastosowanie-rozciągnięcia wstępnego6061-T651półfabrykat i 3-etapowy cykl wyżarzania odprężającego w temperaturze 175 stopni przez 2 godziny.

 

Praktyczne realia pozyskiwania obrobionych komponentów aluminiowych

Kupujący i kierownicy projektów w branży robotyki, lotnictwa, motoryzacji i opracowywania sprzętu medycznego często napotykają kosztowne wąskie gardłaprodukcja części aluminiowych. Wypaczenia wymiarowe po zwolnieniu zacisków, rozbieżności w kolorze anodowania między partiami, nieprzewidziane opłaty za narzędzia i awarie konstrukcyjne podczas skalowania prototypu to typowe punkty awarii w globalnych łańcuchach dostaw.

 

Wiele przewodników internetowych podaje ogólne definicje metali bez danych technicznych pochodzących z rzeczywistej obróbki. Firma Xiamen Dazao Machinery, założona w 2000 roku, posiadająca certyfikaty ISO9001:2015 i IATF16949:2016, podejściaprodukcja aluminium na zamówieniez praktycznego punktu widzenia inżynierii. Wyprodukował ponad 500 000 precyzyjnych egzemplarzyprototypowe części aluminiowei komponenty klasy produkcyjnej, w tym przewodniku przedstawiono surowe dane warsztatu obróbki, mechanikę naprężeń termicznych, formuły kosztów i protokoły projektowania pod kątem produktywności (DFM), aby usprawnić decyzje dotyczące zamówień.

 

Matryca wyboru stopu aluminium: równoważenie obrabialności, wytrzymałości na rozciąganie i reakcji anodowania

Wybór optymalnego stopu to podstawa efektywnościprodukcja prototypów metalowych. Stopy aluminium dzielą się na dwie główne kategorie: stopy do obróbki plastycznej (stosowane wPrototyp aluminiowy CNCfrezowanie, obróbka blachy i wytłaczanie) oraz stopy odlewnicze (stosowane w-odlewaniu ciśnieniowym pod wysokim ciśnieniem).

 

Przegląd kutych stopów aluminium

 

· Al6061-T6:Standard branżowy dlaniestandardowe prototypy aluminiowei elementy konstrukcyjne. Zawiera magnez (0,8-1,2%) i krzem (0,4-0,8%) jako podstawowe pierwiastki stopowe. Zapewnia umiarkowaną granicę plastyczności (276 MPa), doskonałą obrabialność i doskonałą odporność na korozję.

 

· Al7075-T6:Ultra-wysokowytrzymały-stop lotniczy z dodatkiem cynku (5,1-6,1%) i miedzi (1,2–2,0%). Charakteryzuje się granicą plastyczności na poziomie 503 MPa i twardością Brinella na poziomie 150 HB, dorównującą stali konstrukcyjnej przy zachowaniu jednej trzeciej gęstości (2,81 g/cm3).

 

· Al5052-H32:Nie-obróbki cieplnej-stop o wysokiej zawartości magnezu (2,2-2,8%). Charakteryzuje się doskonałą-odkształcalnością na zimno i odpornością na korozję w słonej wodzie, co czyni go głównym wyboremproces produkcji aluminiumzastosowań obejmujących obudowy i wsporniki z blachy.

 

· Al2024-T3:Stop o wysokiej-miedzi (3,8–4,9%) oferujący wysoką odporność zmęczeniową i wytrzymałość na rozciąganie (483 MPa). Często stosowany do konstrukcji lotniczych, chociaż wykazuje niższą spawalność i odporność na korozję atmosferyczną w porównaniu do 6061.

 

Przegląd odlewanych stopów aluminium

· A380:Najpopularniejszy-stop do odlewania ciśnieniowego. Zapewnia optymalną równowagę pomiędzy odlewaniem w płynie, właściwościami mechanicznymi (granica plastyczności 160 MPa) i przewodnością cieplną (96,2 W/m·K).

 

· ADC12:Japoński standardowy stop krzemowy-miedziany-aluminiowy-odlewniczy-o dużej płynności, idealny do skomplikowanych-cienkościennychprodukcja elementów aluminiowych.

 

· A356: Podstawowy stop odlewniczy stosowany do odlewania w formach piaskowych i trwałych. Często-poddawane obróbce cieplnej do stanu T6 do-koli samochodowych i obudów konstrukcyjnych podlegających dużym naprężeniom, wymagających dużej odporności na pękanie.

 

Stopień stopu

Granica plastyczności (MPa)

Wytrzymałość na rozciąganie (MPa)

Ocena obrabialności (%)

Ocena spawalności

Jakość anodowania

Al6061-T6

276

310

80% (doskonały)

Dobry

Superior (typ II)

Al7075-T6

503

572

70% (dostateczny)

Słaby

Doskonały (twarda powłoka)

Al5052-H32

193

228

50% (umiarkowany)

Doskonały

Dobry

Al2024-T3

345

483

75% (dobrze)

Sprawiedliwy

Jasny (przebarwienia)

A380 (odlew)

160

320

60% (umiarkowany)

Słaby

Słaby (ciemna plama)

ADC12 (obsada)

150

310

60% (umiarkowany)

Słaby

Słaby

 

Kompromisy mechaniczne-: skrawalność a spawalność a reakcja na anodowanie

 

· Anodowanie Al7075-T6 a spawanie:Al7075 tworzy gęstą, jednolitą warstwę tlenku podczas twardego anodowania typu III (do grubości 50 µm), uzyskując twardość powierzchni do 450-500 HV. Jednakże wysoka zawartość miedzi i cynku sprzyja mikropękaniom podczas spawania (TIG/MIG). Zasada inżynierska: W przypadku zespołów 7075 należy stosować łączniki mechaniczne lub zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem (FSW).

 

· Ograniczenia frezowania Al5052:Al5052 wykazuje gumowate wióry podczas ciężkich operacji frezowania CNC, co prowadzi do{{1}narostu krawędzi (BUE) na narzędziach skrawających. Zasada inżynierska: Rezerwa 5052 na cięcie laserowe i gięcie na prasie krawędziowej. SprecyzowaćAl6061-T6w przypadku komponentów wymagających dużej-gęstościprototypowa obróbka CNC.

Microscopic comparison of Al6061-T6 and Al5052 surface finish quality during CNC machining at Dazao Machinery

 

Spostrzeżenie techniczne 1: Naprężenia szczątkowe i odkształcenia termiczne w prototypach aluminium CNC o cienkich-ściennych ścianach

Częstą przyczyną błędów wymiarowych wfunkcjonalny prototyp aluminiowyprodukcja powoduje wypaczenie-po zwolnieniu zacisku. Kiedy duża płaska płyta (taka jak płyta podwozia o wymiarach 400 mm x 300 mm x 15 mm) jest poddawana intensywnemu usuwaniu naddatku (ponad 60% szybkości usuwania materiału), wewnętrzne asymetryczne naprężenia szczątkowe ściskają się i rozszerzają nierównomiernie.

 

Mechanika wewnętrznego naprężenia szczątkowego

Wytłaczane lub walcowane na gorąco płyty-aluminiowe zachowują wewnętrzne, ulepszone naprężenia termiczne. Podłużny rozkład naprężeń szczątkowych (σr) na całej grubości blachy h ma profil paraboliczny:

 

news-188-62

 

Gdzie:

· σmaks= maksymalne naprężenie rozciągające na powłoce zewnętrznej (+40 do +80 MPa)

· z=odległość od osi neutralnej

· h=całkowita grubość blachy

 

Kiedy wysokoobrotowe-frezarki trzpieniowe odcinają górną warstwę materiału, równowaga naprężeń zostaje zachwiana. Niezrównoważone dolne naprężenie rozciągające powoduje sprężynowanie, powodując ugięcie (δ):

 

news-129-41

 

Gdzie:

· L=długość części (mm)

· E=Moduł sprężystości (68,9 GPa dla Al6061)

· h=pozostała grubość ścianki (mm)

 

Protokół łagodzenia naprężeń w maszynach Xiamen Dazao

Aby zagwarantować tolerancję płaskości poniżej ± 0,02 mm w dużych rozmiarachprototyp wykonany z aluminiumkomponentów, Xiamen Dazao Machinery egzekwuje 4-etapowy protokół produkcji:

 

1. Wybór materiału podstawowego:MandatAl6061-T651zapas płyt. Oznaczenie T651 potwierdza, że ​​materiał został-odprężony w procesie mechanicznego rozciągania (od 1,5% do 3% trwałego odkształcenia) po obróbce cieplnej przesycającej, co obniżyło wewnętrzne naprężenie szczątkowe nawet o 85%.

 

2. Symetryczne usuwanie naddatku:Naprzemienna obróbka zgrubna przebiega równomiernie pomiędzy powierzchnią czołową A i powierzchnią B przy użyciu frezów czołowych z wysokim-posuwem (Vc=800 m/min, fz=0.12 mm/ząb).

 

3. Wyżarzanie odprężające:W przypadku części o krytycznych tolerancjach należy zastosować pośrednią obróbkę cieplną pomiędzy obróbką zgrubną a przejściem końcowym. Podgrzej części do 175 stopni ± 5 stopni, trzymaj przez 2 godziny, a następnie-powietrze powoli schładza się w piecu z szybkością < 20 stopni na godzinę.

 

4. Pod-obróbka drgań/wibracji zacisku:Przed ostatnim lekkim przejściem wykańczającym (głębokość skrawania 0,2 mm) całkowicie zwolnij imadła hydrauliczne, poczekaj, aż część naturalnie się rozszerzy/zrelaksuje, a następnie-zaciśnij ponownie z minimalnym wymaganym momentem obrotowym (3,5 N·m) przy użyciu niestandardowych miękkich szczęk. Szczegółowe limity tolerancji dla różnych gatunków aluminium można znaleźć w naszym kompleksowym artykulePrzewodnik po tolerancji prototypu aluminium CNC.

 

Porównanie 4 podstawowych metod obróbki aluminium: CNC, wytłaczanie, odlewanie ciśnieniowe i blacha

Wybór optymalnego procesu produkcji aluminium bezpośrednio wpływa na koszty oprzyrządowania, czas realizacji i ceny jednostkowe.

Metryka procesu

Obróbka CNC (wielo-osiowa)

Wytłaczanie profili

Odlewanie pod wysokim-ciśnieniem

Produkcja blachy

Wolumen ekonomiczny

1 - 1 000 jednostek

1,000 - 100,000+

5,000 - 500,000+

50 - 5 000 jednostek

Koszt oprzyrządowania

0 $ (tylko urządzenia)

$1,500 - $6,000

$15,000 - $80,000

$200 - $1,500

Czas realizacji

3 - 7 dni

3 - 5 tygodni

6 - 12 tygodni

5 - 10 dni

Minimalna grubość ścianki

0,5 mm

1,2 mm

1,5 mm

0,8 mm

Standardowa tolerancja

±0,010 mm

±0,15 mm

±0,05 mm

±0,10 mm

Trend kosztów jednostkowych

Wysokie/płaskie

Bardzo niski

Bardzo-niski

Umiarkowany

 

Produkcja aluminium CNC i prototypowa usługa obróbki CNC

 

Produkcja aluminium CNCwykorzystuje 3-osiowe, 4-osiowe i 5-osiowe subtraktywne centra frezarskie/tokarskie do cięcia solidnych kęsów na części o wysokiej precyzji.

 

· Kluczowe możliwości:Idealny dlaszybki prototyp aluminiowyiteracja iprodukcja aluminium na małą skalę. Umożliwia wytwarzanie kieszeni, otworów gwintowanych i precyzyjnych otworów łożyskowych o dużej złożoności geometrycznej bez konieczności inwestowania w stałe narzędzia. Strategie konfiguracji krok po kroku-po-skonsultuj się z naszymi specjalistamiprzewodnik po obróbce aluminium CNC.

 

· Precyzja metryczna:Standardowe tolerancje utrzymywane przez Dazao Machinery mieszczą się w zakresie od ±0,012 mm do ±0,005 mm na 5-osiowych centrach obróbczych Hermle.

 

· Ograniczenie:Duża ilość usuwanych wiórów wydłuża czas cykli jednostkowych i ilość złomu materiału w porównaniu z procesami odlewania w kształcie zbliżonym do-netto-.

 

Proces wytłaczania aluminium

Proces wytłaczania wtłacza podgrzane kęsy aluminium (450 stopni - 500 stopni) przez profil matrycy z hartowanej stali pod wysokim ciśnieniem hydraulicznym (1000 do 10 000 ton).

 

· Kluczowe możliwości:Tworzy długie, jednolite-profile przekroju poprzecznego, takie jak ramy konstrukcyjne, szyny montażowe i radiatory LED. Wysoce wydajny dlaprodukcja aluminium na dużą skalę.

 

· Inwestycja w oprzyrządowanie:Niski koszt matrycy (1 USD,500 - 5000 USD) w porównaniu z formami odlewniczymi.

 

· Ograniczenie:Ograniczone do geometrii profili 2D wzdłuż wektora wytłaczania. Wtórnyprototypowa usługa obróbki cncOperacje są wymagane w przypadku otworów poprzecznych, szczelin i gwintów.

 

Proces odlewania ciśnieniowego aluminium

Wysokociśnieniowe odlewanie ciśnieniowe (HPDC) polega na wtryskiwaniu stopionego aluminium (650 stopni) do wnęki formy z hartowanej stali z dużą prędkością i ciśnieniem przekraczającym 70 MPa.

 

· Kluczowe możliwości:Najlepsza metoda namasowa produkcja części aluminiowycho cienkich ściankach (1,5 mm do 3,0 mm) i skomplikowanych przetłoczeniach wewnętrznych. Wysokie prędkości produkcyjne (do 120 zdjęć/godz.).

 

· Inwestycja w oprzyrządowanie:Wysoki początkowy koszt narzędzi twardych (15 000–80 USD000+) i długie terminy produkcji matryc (45–60 dni).

 

· Ograniczenie:Ryzyko wewnętrznej porowatości gazu spowodowanej turbulentnym wypełnianiem formy podczas-wtrysku z dużą prędkością. Porowatość pogarsza trwałość zmęczeniową i ogranicza-obróbkę cieplną po odlewaniu.

 

Produkcja blachy aluminiowej

Wykorzystuje wycinarki laserowe CNC, prasy rewolwerowe i prasy krawędziowe hydrauliczne do cięcia, nacinania i gięcia blachy aluminiowej (Al5052 lub Al6061).

Kluczowe możliwości:Ekonomiczne-w przypadku obudów elektronicznych, wsporników, samochodowych osłon termicznych i paneli podwozia.

Zasada zginania:Minimalny wewnętrzny promień zgięcia musi być równy lub większy niż 1,5 × t (gdzie t=grubość blachy) dla Al5052, aby zapobiec pękaniu promienia zewnętrznego.

5-axis CNC machining process for Al7075 aerospace component at Dazao Machinery

 

Spostrzeżenie techniczne 2: Model punktu krytycznego w średniej-objętości (od 500 do 5000 jednostek) - Analiza ROI CNC w porównaniu z odlewaniem ciśnieniowym

Częstym wyzwaniem dla menedżerów ds. zakupów jest wybór optymalnegometody produkcji aluminiumpodczas produkcji na średnią-skalę (od 500 do 5000 sztuk).

 

Ukryte koszty odlewania ciśnieniowego a obróbka CNC

Modele ogólne często porównują cenę prostej jednostki CNC z ceną jednostki odlewu ciśnieniowego, pomijając trzy główne czynniki kosztowe:

 

1. Godziny przeprojektowania i inżynierii kąta pochylenia:Odlewanie ciśnieniowe wymaga kąta pochylenia od 1 do 3 stopni na wszystkich pionowych ścianach. Przeprojektowanie współpracujących komponentów i aktualizacja modeli CAD zajmuje zwykle od 20 do 40 godzin inżynieryjnych (1 USD,500 - 3000 USD).

 

2. Porowatość i ilość złomu po obróbce wtórnej:Odlewy wymagają wtórnej obróbki CNC na współpracujących powierzchniach i gwintowanych otworach. Wewnętrzna porowatość odlewu odsłonięta podczas obróbki generuje ilość złomu wynoszącą od 4% do 8% w porównaniu z < 0,5% w przypadku kęsówobróbka prototypów cnc.

 

3. Konserwacja i amortyzacja matrycy:Renowacja formy, wymiana sworznia rdzenia i naprawa zmęczenia cieplnego zwiększają średnio 0,40–1,20 dolara na część w cyklu życia wynoszącym 10 000 strzałów.

 

Wzór całkowitego kosztu posiadania (TCO).

Oblicz rzeczywistą-objętość progu parzystego (Vbe), korzystając z tego modelu matematycznego:

 

news-437-41

 

news-553-83

 

Gdzie:

· Cpleśń= Koszt formy z twardym oprzyrządowaniem (25 000 USD)

· Cosprzęt= Koszt modułowego miękkiego mocowania CNC (800 USD)

· Cprzeprojektować= Koszt modyfikacji CAD inżynieryjny (2000 USD)

· Sporowatość= Wskaźnik braków w obróbce wtórnej z powodu pustek odlewniczych (6%)

· Rmaszyna= Stawka wrzeciona CNC na godzinę (45 USD/godz.)

 

Czynnik kosztowy

Opcja A: 100% obróbka CNC (kęs Al6061-T6)

Opcja B: Odlew ciśnieniowy HPDC + CNC (odlew ze stopu A380)

Opłata za oprzyrządowanie/formę z góry

800 $ (niestandardowe przyrządy)

28 000 dolarów (stalowa matryca)

Godziny przeprojektowania DFM / CAD

0 USD (bezpośrednio z CAD)

2400 USD (30 godzin inżynierii)

Koszt surowca / jednostka

12,50 $ (blok 120x120x80mm)

3,20 USD (waga wlewka)

Czas obróbki / odlewania

18 minut (13,50 USD)

Casting 45 sekund (1,80 USD)

Wtórna obróbka CNC

0 USD (kompletne podczas konfiguracji)

4 minuty obróbki (3,00 USD)

Dodatkowy współczynnik złomowania

0.5% ($0.13)

6.0% ($0.48)

Wykończenie powierzchni na jednostkę

3,00 USD (przezroczysty anod)

2,50 USD (powłoka proszkowa)

Cena jednostkowa przy 500 jednostkach

29,93 USD / szt

90,98 USD / szt. (oprzyrządowanie amortyzowane)

Cena jednostkowa przy 2500 jednostkach

29,20 USD / szt

23,14 USD za jednostkę (strefa-przełamania parzystości)

Cena jednostkowa przy 10 000 jednostek

28,80 USD / szt

13,78 USD / szt. (produkcja masowa)

Werdykt:Poniżej 1800 jednostek, wielo-osioweProdukcja aluminium CNCzapewnia niższy całkowity koszt posiadania i eliminuje ryzyko-czasu realizacji. Powyżej 2500 sztuk odlew ciśnieniowy aluminium zapewnia wyraźne korzyści w zakresie-kosztów jednostkowych po całkowitym zamortyzowaniu kapitału narzędziowego.

 

Wypełnianie luki: przejście od obróbki prototypów CNC do produkcji masowej

Przejście z inicjałuprototyp inżynieryjnyna pełną-skalęmasowa produkcja części aluminiowychjest częstym punktem niepowodzenia projektu. Fizyczne prototypy, które działają dobrze jako dyskretneniestandardowe prototypy aluminioweczęsto napotykają awarie produkcyjne po przejściu na-szybkie linie automatyczne.

 

Iluzja prototypowania

Wcześnieszybki prototyp aluminiowycykli, programiści CNC wycinają komponenty z litego kęsa, korzystając z narzędzi o większej długości, niestandardowych-procedury krokowych i dużej liczby godzin pracy wrzeciona. Koszt jest sprawą drugorzędną w stosunku do szybkości.

 

Jednak tłumaczenie tego dokładnego projektu CAD na plikprodukcja aluminium na dużą skalęproces (taki jak odlewanie ciśnieniowe lub wytłaczanie) wprowadza główne ograniczenia fizyczne:

 

· Nie-jednolite sekcje ścian:Grube, stałe występy przylegające do cienkich ścian zewnętrznych powodują poważne zapadnięcia i puste przestrzenie skurczowe podczas krzepnięcia odlewu.

 

· Ostre kieszenie wewnętrzne:Frezy trzpieniowe CNC z łatwością wycinają kwadratowe kieszenie wewnętrzne, jeśli używane są narzędzia o niewymiarowych wymiarach. Jednakże kołki-odlewnicze i matryce wytłaczające pękają pod ostrymi narożnikami termicznymi, co wymaga minimalnego promienia wewnętrznego (R większego niż lub równego 1,5 mm).

 

Kluczowe zasady optymalizacji DFM dla niestandardowej produkcji aluminium

Optymalizacja części do-masowej produkcji przy jednoczesnej kontrolikoszt prototypu aluminiowego, wykonaj nasze pełneprzewodnik projektowania obróbki aluminium CNCi zastosuj następujące podstawowe zasady DFM:

 

1. Optymalizacja promienia kieszeni wewnętrznej:Unikaj-prostokątnych pionowych przejść ścian pod kątem 90 stopni w kieszeniach. Określ promień narożnika wewnętrznego (R) równy co najmniej 0,2×głębokości kieszeni. Dzięki temu programiści CNC mogą pracować z większymi, sztywniejszymi frezami walcowo-czołowymi przy wyższych prędkościach posuwu bez drgań narzędzia lub przedwczesnego pękania frezu.

 

2. Zasada jednolitej grubości ścianki:Utrzymuj stałą grubość ścianek we wszystkich sekcjach odlewanych lub wytłaczanych elementów aluminiowych. Stopniowo zmieniaj nominalną grubość ścianki, stosując współczynnik stożka 1:3, aby wyeliminować koncentrację naprężeń i wypaczenia spowodowane skurczem termicznym.

 

3. Standardowa głębokość otworu gwintowanego:W przypadku szybkiego prototypowania CNC głębokie otwory gwintowane skracają czas cyklu i zwiększają ryzyko złamania gwintownika. Ogranicz głębokość gwintu do 1,5×nominalnej średnicy gwintu (1,5D). Zazębienie gwintu wykraczające poza 2D zapewnia znikomy przyrost wytrzymałości w stopach aluminium.

 

Parametr funkcji

Nie-zoptymalizowany projekt

Zoptymalizowany projekt DFM

Wpływ na koszt jednostkowy

Wewnętrzny promień kieszeni

R=0.5 mm (ostry)

R=4.0 mm (przyjazny narzędziom)

-22% Koszt obróbki

Zmiana grubości ścianki

Przejście stopniowe (2 do 8 mm)

Gładki stożek T=3.0mm

Eliminuje dziurę w zlewie

Stosunek głębokości gwintu

Głębokość=3.5x gł

Głębokość=1.5x gł

-15% Zużycie narzędzi

Specyfikacje tolerancji wymiarowych

Uniwersalny ±0,005 mm

Funkcjonalna ±0,012 do 0,1 mm

-35% Koszt inspekcji

 

Protokół całodobowego audytu DFM Xiamen Dazao Machinery

Kiedy zespoły inżynieryjne przesyłają pliki 3D CAD (STEP/IGES) dla:prototypowa usługa obróbki cnccytuję, Xiamen Dazao Machinery przeprowadza zautomatyzowany 24-godzinny audyt DFM:

 

· Mapowanie termiczne grubości ścianki:Identyfikuje cienkie ścianki o grubości poniżej 0,6 mm, które są narażone na wibracje podczas frezowania lub wady zimnego docierania podczas odlewania.

 

· Analiza zasięgu narzędzia i współczynnika proporcji:Oblicza stosunek głębokości-do-średnicy dla wszystkich głębokich kieszeni. Głębokie kieszenie przekraczające 5×D wyzwalają alert w celu dostosowania promienia lub podzielenia złożenia.

 

· Weryfikacja stosu tolerancji-:Odnosi się-do wąskich tolerancji (poniżej ±0,008 mm) do funkcjonalnych elementów łączących, aby mieć pewność, że nie-powierzchnie niekrytyczne nie zwiększają niepotrzebnie kosztów produkcji.

 

Wykończenie powierzchni i spójność anodowania: eliminacja defektów kosmetycznych i rozbieżności kolorystycznych wsadowych

Obróbka powierzchniowa stanowi końcową krytyczną fazęprodukcja części aluminiowych. Chociaż powłoki chronią części przed korozją środowiskową i zużyciem mechanicznym, wykańczanie powierzchni pozostaje-obszarem wysokiego ryzyka w przypadku defektów estetycznych i odłamków wymiarowych.

Rodzaj leczenia

Grubość Warstwa (µm)

Twardość powierzchni (HV / Vickersa)

Odporność na korozję (godziny mgły solnej)

Aplikacja podstawowa

Anodowanie typu II

5 - 25 µm

200 - 300 WN

168 - 336 godzin

Kosmetyk, kodowanie kolorami

Twarda powłoka typu III

25 - 50 µm

400 - 500 WN

1,000+ godzin

Płytki ścieralne, otwory tłoków

Wydmuchiwanie perełek

Nie dotyczy (Odejmij)

N/A

Ocena metalu nieszlachetnego

Przygotowanie tekstury matowej

Film chromianowy

0.2 - 1.0 µm

Niski

96 - 168 godzin

Uziemienie elektryczne

Malowanie proszkowe

60 - 120 µm

100 - 150 WN

500 - 1 000 godzin

Obudowy zewnętrzne

 

Przegląd standardowych obróbek powierzchni aluminium

 

· Anodowanie kwasem siarkowym typu II:Proces elektrochemiczny przekształcający powierzchnię aluminium w trwałą warstwę tlenku glinu (od 5 do 25 μm). Zapewnia doskonałą absorpcję barwników (czarnego, niebieskiego, czerwonego, złotego) w kosmetycznym sprzęcie konsumenckim i urządzeniach medycznych.

 

· Anodowanie twarde typu III:Wykonywane przy niższych temperaturach elektrolitu (0 stopni do 5 stopni) i wyższych gęstościach prądu. Tworzy gęstą warstwę (25 do 50 μm) o wysokiej odporności na zużycie, odpowiednią do siłowników lotniczych i zaworów hydraulicznych.

 

· Śrutowanie:Wprawia w ruch kulki szklane lub tlenek glinu pod wysokim ciśnieniem (0,2 do 0,5 MPa), tworząc równomierne, nie-kierunkowe matowe wykończenie. Standardowe rozmiary kulek szklanych wahają się od #80 (gruby mat, Ra≈3,2 μm) do #120 (wykończenie satynowe, Ra≈1,6 μm).

 

· Chemiczna powłoka konwersyjna (Chromat / SurTec 650):Tworzy ultracienką-pasywowaną warstwę przewodzącą (<1 μm). Preserves electrical conductivity while preventing surface oxidation in electrical housings.

 

Spostrzeżenie techniczne 3: Rozbieżności kolorów wsadowych anodowanych i pułapki kierunku słojów

Częsty punkt tarcia pomiędzydostawca komponentów aluminiowychi zespoły zakupowe wiążą się z niedopasowaniem kolorów w wieloskładnikowych-zespołach anodowanych. Anodowanie dwóch współpracujących części w różnych partiach często powoduje zauważalne różnice w odcieniu w standardowych warunkach oświetleniowych.

Visual demonstration of anodizing shade variation caused by grain direction misalignment on machined aluminum components at Dazao shop

 

Fizyczna mechanika zmian koloru anodowania

Głębia koloru anodowanego aluminium zależy od załamania światła przez porowate sześciokątne komórki tlenkowe. Odbiciem optycznym rządzą trzy różne czynniki mikro-strukturalne:

 

1. Kierunek walcowania włókien (wzdłużny i poprzeczny):Wytłaczany i walcowany półprodukt aluminiowy ma wydłużone struktury ziaren. Światło odbija się różnie wzdłuż podłużnej osi ziaren (RL) w porównaniu do osi poprzecznej (RT). Jeśli Część A zostanie wyfrezowana równolegle do kierunku walcowania, a Część B prostopadle, będą wykazywały wizualną rozbieżność odcieni nawet w przypadku barwienia w tym samym zbiorniku chemicznym.

 

2. Rozkład faz międzymetalicznych:Różnice w stężeniu krzemu i żelaza pomiędzy stopionymi surowcami zmieniają szybkość rozpuszczania podczas trawienia alkalicznego. Zmienia to mikro-chropowatość wytrawionej powierzchni, zmieniając optyczne rozpraszanie światła.

 

3. Anodowanie zmian wymiarów wzrostu:Anodowanie typu II zużywa surowy metal do wzrostu komórek tlenkowych. Podział grubości następuje w stosunku 50:50: 50% penetracji w podłoże, 50% nawarstwiania się na zewnątrz. Warstwa anodowana o grubości 15 μm zwiększa wymiary części zewnętrznej o 7,5 μm na powierzchnię, co wymaga-przedstawienia planowania tolerancji anodowania precyzyjnych otworów łożysk.

 

ΔDzewnętrzny=+2⋅(0.5⋅tanodyzować)

 

Gdzie:

· ΔDzewnętrzny= Całkowite rozszerzenie średnicy wału (µm)

· tanodyzować= Docelowa grubość warstwy tlenku (µm)

 

Protokół jakości anodowania maszyn Xiamen Dazao

Aby zagwarantować pełną spójność kolorów i tekstur we wszystkich partiach produkcyjnych, Xiamen Dazao Machinery egzekwuje te cztery zasady:

 

· Kierunek ziarna Standard CAD/CAM:Programiści CAM muszą wyrównać główny wektor ścieżki narzędzia z osią wytłaczania surowca lub osią walcowania. Wydruki inżynieryjne CAD muszą wyraźnie oznaczać powierzchnie wizualne za pomocą wektora odniesienia kierunku słojów.

 

· Pojedyncze ogrzewanie-Blokada partii materiału stopionego:Wszystkie elementy tworzące jeden zespół wycinane są z zapasów surowców pochodzących z jednego numeru cieplnego walcowni (certyfikat MTR).

 

· Miejsce mocowania stojaków-Planowanie wstępne:Krytyczne powierzchnie współpracujące muszą mieć wyznaczone miejsca styku przyrządu (znaki kontaktowe) określone na rysunkach technicznych, aby zapobiec odsłonięciu surowego metalu na powierzchniach wizualnych.

 

· Maskowanie otworów precyzyjnych:Otwory gwintowane i otwory łożysk precyzyjnych z tolerancjami poniżej ±0,010 mm muszą zostać zamaskowane-zatyczkami silikonowymi odpornymi na wysoką temperaturę przed nałożeniem twardej powłoki typu III.

 

Podział kosztów produkcji aluminium: surowce, stawki maszynowe i ukryte opłaty za zapytania ofertowe

Zrozumienie struktury kosztówprodukcja aluminium na zamówienieumożliwia nabywcom rozwiązań inżynieryjnych optymalizację budżetów bez uszczerbku dla wydajności mechanicznej. Aby zapoznać się z kompleksowym zestawieniem formuł cenowych, przejrzyj nasze szczegółowePrzewodnik po kosztach obróbki aluminium CNC.

Kategoria kosztów

Mała-produkcja CNC (100 sztuk)

Odlewy ciśnieniowe-na dużą skalę (10 000 sztuk)

Zapas surowców

25% - 30%

40% - 50%

Czas pracy maszyny CNC / konfiguracja pracy

45% - 55%

15% - 20%

Amortyzacja narzędzi / form

5% - 10%

15% - 25%

Wykańczanie powierzchni i powlekanie

10% - 15%

10% - 15%

Kontrola jakości i logistyka

5% - 8%

3% - 5%

 

Cztery filary kosztowe produkcji komponentów aluminiowych

 

1. Wskaźnik kosztów surowców:Obliczono na podstawie cen spotowych wlewków aluminiowych na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) powiększonych o premie za walcowanie stopów. Wydajne zagnieżdżanie CAM zmniejsza ilość odpadów materiałowych, ale ciężkie operacje frezowania (odcinanie pełnych bloków) przenoszą koszty surowca bezpośrednio na kupującego.

 

2. Godziny obróbki i amortyzacja sprzętu:Regulowane na podstawie stawek godzinowych pracy maszyny (35 USD/godz. w przypadku 3-osiowego CNC, 65–95/godz. w przypadku 5-osiowego jednoczesnego CNC). Złożone, organiczne kontury 3D wymagają ścieżek narzędzi o dużej gęstości, co zwiększa liczbę godzin pracy wrzeciona.

 

3. Wykańczanie powierzchni i obróbka wtórna:Specjalistyczne wykończenia, takie jak powłoka utwardzająca typu III lub intensywna powłoka proszkowa-maskująca, zwiększają koszty jednostkowe.

 

4. Koszty kontroli jakości i kontroli CMM:Komponenty-o wysokiej precyzji wymagające 100% kontroli CMM i pełnych certyfikatów identyfikowalności materiałów (MTR) wymagają dodatkowego czasu testowania w porównaniu ze standardową inspekcją pobierania próbek (AQL 2.5).

 

Ukryte koszty łańcucha dostaw i zapobieganie ryzyku

 

· Luki kontrolne (AQL 1.5 vs AQL 4.0):Brak zdefiniowania Limitu Jakości Akceptacji (AQL) w zamówieniach często prowadzi do sporów. Określenie AQL 1.0 dla wymiarów krytycznych zerowych-defektów zapobiega wysokiemu wskaźnikowi odrzuceń po otrzymaniu.

 

· Ochrona antykorozyjna podczas transportu morskiego:Surowe, obrobione aluminium wystawione na działanie wilgoci otoczenia podczas transportu oceanicznego grozi utlenianiem wżerowym powierzchni. Wybierz pakowane próżniowo-torby do pakowania VCI (inhibitor korozji pary) z pakietami środka osuszającego dla wszystkich międzynarodowych przesyłek morskich.

 

Wytyczne dotyczące proszenia o wycenę od dostawcy obróbki aluminium

Aby otrzymać dokładną wycenę handlową w ciągu 24 godzin oddostawca obróbki aluminium, prześlij kompletny pakiet zapytania ofertowego dotyczącego inżynierii dopoproś o wycenę obróbki aluminiumzawierający:

 

· Pliki 3D CAD Native/Step (.STEP lub .IGES) wraz z rysunkami technicznymi 2D w formacie PDF ze specyfikacjami GD&T.

· Specyficzne oznaczenie stopu i stan obróbki cieplnej (np. Al6061-T6, Al7075-T651).

· Wymagane specyfikacje obróbki powierzchni (np. czarny anodowany typ II, wykończenie Ra 1.6).

· Wolumeny zamówienia podzielone na początkoweprototyp aluminiowyilość i przewidywany roczny cykl produkcyjny.

 

Kupuj-Studia przypadków podłóg: jak Dazao rozwiązał problem wypaczeń i obniżył koszty produkcji radiatorów pojazdów elektrycznych o 41%

Prawdziwe doświadczenie produkcyjne opiera się na rozwiązywaniu nieoczekiwanych-awarii hali produkcyjnej. Poniższe-zrealizowane studia przypadków pokazują, jak firma Xiamen Dazao Machinery rozwiązała złożone wyzwania produkcyjne.

 

Studium przypadku 1: Wypaczenie obudowy przegubu ramienia robota i zatarcie łożyska

Tryb tła i awarii

Producent OEM z branży robotyki dostarczył pliki CAD dla obudowy przegubu robota Al7075-T6 wyposażonej w-precyzyjne, cienkościenne- gniazdo łożyska (∅85 000 mm+0.012/+0.000 mm). Początkowe części wyprodukowane przez poprzedniego dostawcę przeszły kontrolę CMM po zamocowaniu na stole maszyny. Jednak po wyjęciu z oprawy i wysłaniu za granicę gniazda łożysk odkształciły się i przybrały owalny kształt ({10}}nieokrągłość przekraczająca 0,035 mm), powodując natychmiastowe zatarcie łożyska podczas montażu.

Precision CMM measurement scan of aluminum robotic joint housing at Dazao inspection lab

 

Analiza pierwotnej przyczyny

Frezowanie z dużą-prędkością głębokich kieszeni wewnętrznych uwolniło niezrównoważone naprężenia wewnętrzne zmagazynowane w materiale podstawowym 7075-T6. Dodatkowo, agresywne siły mocowania uchwytu 3-szczękowego odkształciły cienką ściankę zewnętrzną (2,0 mm) podczas końcowego wytaczania wykańczającego. Po zwolnieniu powrót sprężystości spowodował odskoczenie, zniekształcając precyzyjną średnicę.

 

Rozwiązanie inżynierii maszyn Xiamen Dazao

 

1. Ulepszanie materiału i-obróbka wstępna:Zmieniono zapasy surowców ze standardowychAl7075-T6wytłaczany pręt do kutej płyty Al7075-T651.

 

2. Modyfikacja sekwencji procesu:Podziel obróbkę na trzy etapy:

 

· Etap 1: Frezowanie zgrubne wszystkich elementów z pozostawieniem materiału wykończeniowego o grubości 0,8 mm.

· Etap 2: Cykl-odprężenia termicznego w temperaturze 160 stopni przez 3 godziny, po którym następuje stabilizacja-temperatury pokojowej przez 24 godziny.

· Etap 3: Końcowe przejście wykończeniowe przy użyciu specjalistycznych, hydraulicznych szczęk-zwijanych-, które równomiernie rozkładają nacisk zaciskania na obwodzie (kontakt 360 stopni), a nie skoncentrowany, 3-punktowy nacisk szczęk.

 

3. Wyniki:Koncentryczność i okrągłość utrzymywana w granicach 0,008 mm, całkowicie eliminująca zatarcia łożysk w serii produkcyjnej wynoszącej 3000 sztuk.

 

Studium przypadku 2: Zespół radiatora zestawu akumulatorów EV (redukcja kosztów o 40%)

Tło i wyzwanie

Klient zajmujący się pojazdem elektrycznym potrzebował niestandardowego zespołu płyty chłodzącej cieczą (650 mm × 450 mm × 22 mm) do zestawu akumulatorów EV. Początkowy projekt zakładał pełną obróbkę wewnętrznych kanałów płynowych z masywnego, litego kęsa Al6061-T6 o masie 45 kg, co skutkowało niedopuszczalnym kosztem jednostkowym (285,00 USD/szt.) i czasem cyklu przekraczającym 110 minut na element.

 

Analiza inżynierska i przeprojektowanie procesu

Wycinanie wewnętrznych kanałów z litego kęsa generowało 82% ilości złomu materiału. Inżynierowie Dazao zrestrukturyzowali podejście do produkcji, łącząc dwa oddzielne procesy produkcyjne:

 

· Faza 1 Wytłaczanie profili:Wytłaczono profil płyty podstawowej z wieloma-pustymi przestrzeniami, z wewnętrznymi kanałami przepływowymi utworzonymi bezpośrednio podczas wytłaczania, co pozwoliło zmniejszyć straty surowców o 70%.

· Faza 2 zlokalizowanego frezowania CNC:Wykorzystywane-4-osiowe centra frezarskie o wysokiej-prędkości-do obróbki otworów uszczelniających zaślepek końcowych i interfejsów montażowych.

· Faza 3 Zgrzewanie tarciowe z mieszaniem (FSW):Połączono górną pokrywę za pomocą-zgrzewania tarciowego z mieszaniem w stanie stałym. FSW tworzy-szczelne połączenia bez topienia metalu nieszlachetnego, eliminując mięknienie i odkształcenia termiczne w-strefie wpływu ciepła (HAZ).

 

Parametr Metryka

Wstępne monolityczne frezowanie CNC

Wytłaczanie Dazao + metoda hybrydowa FSW

Początkowa masa surowego kęsa

45,0 kg

12,8 kg

Czas cyklu obróbki CNC

110 minut

14 minut

Efektywność wykorzystania materiału

18% (82% złomu)

85% (15% złomu)

Wskaźnik niepowodzeń testów ciśnieniowych

1.2%

0,05% (wysoka wytrzymałość połączenia FSW)

Całkowity koszt jednostki gotowej

285,00 USD / szt

168,00 $ / szt. (obniżka -41%)

 

Wpływ komercyjny

Proces hybrydowy obniżył koszty jednostkowe o 41%, skrócił czas realizacji produkcji z 6 tygodni do 12 dni i dostarczył-szczelne płyty chłodzące z certyfikatem wytrzymywania ciśnień wewnętrznych przekraczających 0,6 MPa.

 

Lista kontrolna działań związanych z zaopatrzeniem i niestandardowy przewodnik oceny dostawcy aluminium

Wybór godnego zaufaniaproducent niestandardowych części aluminiowychwymaga oceny możliwości-fizycznego warsztatu, systemów kontroli i szybkości reakcji inżynierów.

 

Kluczowe kryteria oceny firmy produkującej aluminium

Aby dowiedzieć się więcej o naszym sprzęcie zakładowym i zaawansowanych możliwościach produkcyjnych w 5 osiach, zapoznaj się z naszą pełną ofertąmożliwości produkcji niestandardowych części aluminiowych.

Kategoria audytu

Dostawca poziomu podstawowego

Poziom zaawansowany (standard Dazao)

Infrastruktura obróbcza

Frezarki pionowe CNC 3-osiowe

Centra symultaniczne 4-osiowe/5-osiowe

Identyfikowalność materiałów

Potwierdzenie ustne

Raporty z testów spektrometru PMI i młyna

Sprzęt inspekcyjny

Suwmiarki i mikrometry

Zeiss CMM, profilometr optyczny, promienie X-

Reakcja wsparcia DFM

Bezpośrednia wycena bez komentarza

Zautomatyzowane modelowanie DFM i naprężeń w 24 godziny

Certyfikacja Systemu Jakości

Tylko ISO 9001

ISO 9001:2015 i IATF 16949:2016

 

Ostateczna-lista kontrolna zamówień przed zamówieniem

Przed wydaniem zamówienia zakupu (PO) dostawcy komponentów aluminiowych sprawdź następujące punkty techniczne:

 

 Oznaczenie stopu i temperamentu:Czy kody materiałów są wyraźnie określone na rysunkach technicznych (np. Al6061-T651 zamiast zwykłego aluminium)?

 Tolerancje rysunku:Czy tolerancje nie-krytyczne są ograniczone do normy ISO 2768-m (średnie), aby uniknąć niepotrzebnych kosztów obróbki?

 Specyfikacje wykończenia powierzchni:Czy grubość powłoki anodowanej (μm), standard koloru (Pantone / RAL) i wymagania dotyczące maskowania są jasno określone?

 Wizualne identyfikatory twarzy:Czy na rysunkach 2D zaznaczono estetyczne powierzchnie kosmetyczne, aby zapobiec pozostawianiu śladów na odsłoniętych powierzchniach?

 Wymagania dotyczące opakowania:Czy do transportu morskiego/lotniczego na eksport zalecana jest folia VCI-hamująca rdzę lub niestandardowe opakowanie piankowe?

Upload your 3D CAD files for an instant DFM analysis, technical cost breakdown, and lead-time schedule from Xiamen Dazao Machinery

 

Często zadawane pytania

 

 

01.Dlaczego moja aluminiowa część 6061-T6 wyginała się jak banan zaraz po odpięciu?

Wyginanie ma miejsce, gdy agresywne usuwanie naddatku uwalnia asymetryczne naprężenia szczątkowe uwięzione wewnątrz walcowanych płyt aluminiowych. Aby temu zaradzić, należy wybrać-rozciągnięty półfabrykat Al6061-T651, wykonać symetryczne przejścia obróbki zgrubnej po obu stronach i wykonać pośrednie wyżarzanie cieplne odprężające w temperaturze 175 stopni przed końcowymi przejściami wykańczającymi.

02.Dlaczego czarne anodowane aluminium powraca w różnych odcieniach w różnych częściach?

Różnice w kolorze wynikają z odmiennego odbijania światła przez niedopasowane kierunki walcowania, mieszania różnych partii stopionego surowca lub układania części w oddzielnych seriach anodowania. Wyrównaj ścieżki narzędzi CAM wzdłuż podłużnej osi ziaren, przypisz surowiec do jednego numeru wygrzania i jednocześnie anoduj współpracujące części.

03. Dlaczego mój działający prototyp aluminiowy CNC nie powiódł się po przekształceniu w odlew ciśnieniowy?

Prototypy CNC wycięte z litego kęsa z łatwością tolerują jednolite różnice w grubości ścianek i ostre narożniki wewnętrzne. Przejście na odlewanie ciśnieniowe bez dodawania kąta pochylenia od 1 do 3 stopni, dużych promieni zaokrągleń i jednolitych przejść ścianek o grubości 2,5 mm powoduje poważną porowatość skurczową, gorące łzy i awarię kołka wyrzutowego.

04.Dlaczego głębokie otwory i frezy zapychają się w aluminium Al5052?

Al5052 to plastyczny, nie{1}}poddający się-obróbce cieplnej stop o dużym wydłużeniu, w wyniku którego powstają miękkie, gumowate wióry. Wióry te spajają się z rowkami frezu, tworząc-narostową krawędź (BUE) i powodującą pękanie małych gwintowników. Zapobiegaj zatykaniu, stosując-ciśnienie-chłodziwa wrzeciona (2.0+ MPa), rowki z polerowanego węglika i cykle-wiercenia głębokiego.

05. Przy jakiej wielkości produkcji odlewanie ciśnieniowe jest rzeczywiście tańsze niż wieloosiowa-obróbka CNC?

Ekonomiczny punkt krytyczny zwykle występuje pomiędzy 1800 a 2500 jednostek. Poniżej 1800 jednostek wieloosiowa-produkcja CNC pozwala uniknąć kosztów narzędzi twardych o wartości 25 USD000+ i opłat za przeprojektowanie kąta pochylenia. Powyżej 2500 jednostek oszczędności cenowe jednostek odlewniczych równoważą początkową amortyzację formy i złom z obróbki wtórnej.

06. Jak mogę zapobiec nieoczekiwanym opłatom za narzędzia i kosztom złomu wtórnego w przypadku zapytań ofertowych dotyczących niestandardowego aluminium?

Wymagaj od dostawców przedstawienia szczegółowego zestawienia kosztów przedstawiającego opłaty za wyposażenie, surowy indeks kęsów i stawki godzinowe maszyny. Określ standardy kontroli AQL 1.0 w odniesieniu do kluczowych wymiarów, poproś o raporty z testów walcowni (MTR) dla surowca i zlecaj-przeglądy DFM przed obróbką w celu identyfikacji promieni wewnętrznych i pułapek głębokości gwintu.
Wyślij zapytanie